Ustawienie świateł po każdej wymianie żarówki?

Jak często sprawdzasz stan oświetlenia w swoim samochodzie? No właśnie! Zdecydowanie za rzadko. Okazuje się, że najczęściej robimy to tylko raz do roku – na badaniu technicznym. Tymczasem dobrze doświetlona droga to kluczowa sprawa decydująca o bezpieczeństwie.

A kiedy powinniśmy sprawdzić ustawienie świateł po każdej wymianie żarówki ?  Jeśli posiadamy samochód w którym do wymiany żarówki wymagany jest demontaż lampy, a lampa jest przykręcana na dwie lub trzy śrubki to bardzo rzadko jesteśmy w stanie zamontować ją ponownie idealnie w tej samej pozycji. Tak właśnie jest w dużej części pojazdów dostawczych, w Fordzie Mondeo generacji MK4 i wielu innych pojazdach poruszających się po naszych drogach.

Praktyczna rada – przed ustawieniem świateł trzeba upewnić się co do prawidłowego ciśnienia w oponach oraz ustawić światła w pozycji „0” jeśli nie posiadają automatycznego poziomowania. Samochód powinien znajdować się na równej powierzchni, a przyrząd pomiarowy powinien być ustawiony zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Zapraszamy na naszą Stację Kontroli Pojazdów na ustawienie świateł częściej niż raz do roku podczas badania technicznego.