Czy wymiana płynu hamulcowego jest potrzebna?

O wymianie płynu hamulcowego warto pamiętać. Wymiana powinna nastąpić według wytycznych producenta auta. Najczęściej interwały wynoszą np. pierwszy raz po 3 -5 latach następnie co 2 lata.

Płyn hamulcowy spełnia nie tylko funkcję przekazywania siły na tłoczki w zaciskach hamulcowych ale ma także zadanie środka smarnego i ochronnego dla układu hamulcowego. Przy tym wszystkim nie może on być ściśliwy i musi mieć wysoką temperaturę wrzenia (np. 260° C). Biorąc pod uwagę, że płyn hamulcowy przenosi ciśnienia w układzie, musi zapewniać prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, ESP®, czy ABS. To zadanie najlepiej spełniają płyny produkowane na bazie glikolu. Oznacza to jednocześnie, że płyn chłonie wodę, a to z kolei obniża punkt wrzenia płynu i jego właściwości antykorozyjne, zmniejszając skuteczność hamowania. A to już wyraźny sygnał do wymiany płynu hamulcowego. 

 

Zapraszamy do naszego serwisu na kontrolę sprawności pojazdu podczas, której nas mechanicy między innymi sprawdzają stan płynu hamulcowe po przez pomiar temperatury jego wrzenia, co daję jednoznaczną informacje o jego zawodnieniu i kwalifikacji do dalszego użycia lub wymiany.